Antalya Rent a car

Sözleşmedeki Araç Kiralama Şartları Nelerdir ?

tarafından Şubat 20, 2020

 

Kiralayan yani Wing Antalya Rent a Car  firmasının yaptığı işlem resmi olarak mülkiyetinde bulunan aracı sözleşmede belirtilen koşullar dahilinde önceden belirlenmiş olan süreler için kiracıya kiralaması işlemidir. Sözleşmede kiracı aracı aldığı haliyle, sözleşmeyi imzaladığı sırada belirttiği gün, saat ve yer bilgileriyle birlikte firmaya tekrar teslim edeceğini de taahhüt etmektedir. Ancak burada kiracı olan kişi için 24 saat önceden haber vererek kalan süreyi uzatma opsiyonu da sunulmaktadır.

Kiralama sözleşmelerinin doğrudan getirdiği şartlar arasında kiracının aracı kullanacağı yerler ve kullanma biçimi ile ilgili bazı hususlar da belirleyici rol oynamaktadır. Burada kiracılar TC kanunların taşınması suç niteliği barındıran eşyaların taşınmasında kiralık araçları kullanamayacakları taahhüt ederler. Bunun yanı sıra başka bir aracın ya da römorkun çekilmesi veya itilmesi, moto sporları veya buna benzer hız ya da ralli benzi deneyimlerde aracın kullanılması, trafiğe kapalı olan noktalarda aracın sürülmesi durumlarını gerçekleştirmeyeceğini de kabul eder. Aynı şekilde patlayıcı nitelikte eşyaların taşınmaması, alkollü bir şekilde aracın kullanılmaması veya yolcu ile mal taşımacılığı yapılmamasını da kesin bir şekilde kabul etmiş olur.

Araba kiralama işlemlerinde sözleşmenin düzenlendiği an itibarıyla kiracı sıfatıyla sözleşmede yer alan kişinin 21 yaşını doldurmuş olması beklenmekte ve bu kişinin en az iki yıllık geçerli nitelikte ehliyete sahip olması gerekmektedir.
Kiralama işlemlerinde en çok sorulan sorulardan biri olan aracın kiralayan kişi dışında başka biri tarafından kullanıp kullanılmayacağı konusu da sözleşmede açıkça belirtilmiştir. Burada sözleşmede kiralayanın onayı olmadan aracın üçüncü şahıslar tarafından hiçbir şekilde kullanılamayacağı kesin olarak dile getirilmiştir. Bunun yanı sıra aracı kullanacak diğer kişinin tüm kimlik, adres ve iletişim bilgilerinin de sözleşmede er alması gerekmektedir. Olası durumlar karşısında aracı kullanan kişiler sözleşmede kendilerine ait bilgiler yer almasa da müteselsilen sorumlu sayılmaktadırlar.
Özellikle devamlı olarak araç kiralama hizmetlerinden faydalanan kişilerde görülen bir durum olarak aracı kiralayan kişinin ikametgah adreslerinde bir değişiklik olması halinde bunun mümkün olan en kısa sürede beyanının da yapılması gerekmektedir. Yazılı olarak yapılacak olan bu bildirimlerde eksik veya hatalı adres bildirimi yapılması itiraz yapmanın önüne de geçmektedir.
Kiracılar sözleşmeyi imzaladıktan sonra doğal olarak aracı trafik kurallarına uygun bir şekilde güvenliği bozmayacak biçimde kapalı ve kilitli olarak park etmekle sorumlu olmaktadırlar.
Kiracıların araca dair resmi belgeleri iade etmesi gereken ilk aşamada bunların iadesi gerçekleşmemişse bu durumda söz konusu belgelerin yenilerinin temininde kiracının tüm giderleri ödeme yükümlülüğü bulunmaktadır. Bu belgeler trafik belgesi, tescil belgesi, sigorta ve plakalara ilişkin belgeler olmaktadır.
Herhangi bir kusur olup olmamasına bakılmaksızın aracın yetkili makamlar tarafından kontrol altına alınması ve el konulması durumundaki tüm hallerde tüm harcamalar kiracı tarafından kiralayana ödenmektedir. Bu ödemeler nakten ve defaten yapılmaktadır.
Trafik cezalarının alınması veya aracın trafikten çekilmesini gerektirecek bir hatanın yapılması sonucunda tüm hata kiracıya ait olmaktadır. Trafik tarafından aracın alıkonulduğu hallerde de bu süreç kiralama bedeli olarak kiracıya yansıtılır. Aracın tekrar kiralayanın mülkiyetine sorunsuz bir şekilde geçen tüm bedeller trafik cezaları ve benzeri giderler hariç olmak üzere ceza bedellerinin üzerinde yüzde 25 hizmet bedeli konarak kiracıya fatura edilmektedir.
Araçta bırakılan veya unutulan bir malın kaybı söz konusu ile bununla ilgili sorumluluk eşyalarda meydana gelecek masraflar da dahil olmak üzere kiralayanın peşinen ibra ettiği durumlardır.
Aracın yedek parçaları ve kendisi ile ilgili mekanik ve imalat hatalarından kaynaklanabilecek durumlardan kiralayanlar sorumlu tutulamaz.
Araçların yurt dışına çıkmaları ancak kiralayanın yazılı izni dahilinde mümkün olmaktadır.
Kiracıların araçta bulunan donanım ve gereçler üzerinde hiçbir şekilde devir, temlik ve terhin hakkı bulunmamaktadır.
Kiracı ve kiralayan arasında davayı gerektirecek haller oluştuğunda tazminat haklarının takibi ile ilgili durumlarda tarafların birbirlerine hakları ölçüsünde vekalet vermesi ve temlik işlemlerini gerçekleştirip masrafları belirtilen oran ölçüsünde paylaşması zorunlu tutulmaktadır.
Kiracıların sözleşme ve aracın kiralama işlemi sırasında verdiği bilgilerin kiralayan tarafından alındıktan sonra kiralayanın dosyalarında saklanması, kiranın belirtilen sürede ödenmesi gibi sözleşmeye aykırı halleri ortaya çıkarabilecek durumlarda kiracının isminin uyarı listesine yazılması doğrudan gerekmektedir.
Kiracının sözleşmede belirtilen şartlardan herhangi birine uymaması halinde cezai yollara başvurma açık hale gelmektedir. Bu başvuru tedbir ve hüküm istihsaline gerek kalmadan gerçekleşir. Kiralayan bu aşamada aracı geri alarak aldığı kira bedelini de iade edebilir.
Kiralayan tarafından herhangi bir sebep göstermeden ve tazminat ödemeye gerek kalmadan araç kiralama sözleşmeleri dilendiği gibi fesih edilebilmektedir.
Araçlara yüklenen yakıtların ücreti kiracılar tarafından karşılanır.
Aracın bakımına ilişkin hususlarda aracın yağı, suyu ve lastik havası gibi noktalarının kontrolünü yapmak kiracıya aittir. Bunun yanı sıra periyodik bakım, yağ değişimi gibi işlemler gerekli olduğunda araç kiralama firması bunları ücretsiz olarak yapmaktadır. Yetkili servis işlemleri yapıldığında ise masraflar kiralayan adına kesilen bir fatura ile temin edilir.
Araçların kendisine, yedek parçalarına ve lastiklerine ait bir değiştirme işlemi ya da tamirat gerçekleşirse aracın hareket ettirilmeden kiralandığı yere getirilmesi gerekmektedir. Burada tüm masraflar kiracı tarafından karşılanmaktadır. Acil onarımların söz konusu hallerde giderler Wing Antalya Rent a Car’a bildirilip onay alındıktan sonra gerçekleştirilmelidir. Faturalı işlemlerde kiralayan kiracıya ücret iadelerini yapmaktadır.
Tarafların kararlaştırmadığı hallerde sözleşmeye herhangi bir ek ya da sözleşmede bir değişiklik yapılması hüküm kazanmaz.
Kiracının araç kiralama işlemi karşılığında ödeyeceği bedeller olan vergiler ve diğer masraflar da dahil son rakamı ödemesi online ödeme ile gerçekleşebilmektedir. Kredi kartı ile yapılan bu işlemlere ek olarak depozito ücreti belirlenip bu da temin edilmektedir. Sözleşme ile kiracının sorumluluğunu alacağı borçları mahsup etmesi kesinlikle mümkün değildir. Olası gecikmelerin yaşanması halinde kiracının yıllık vadeli mevduatlara uygulanan faiz de dahil olmak üzere ödemeleri yapmayı kabul etmesi gerekmektedir. Günlük kiralamalar 24 saat üzerinden hatalık ve aylık kiralamalar ise 7 ile 30 gün üzerinden hesaplanmaktadır. Aracın teslimine ilişkin yaşanan gecikmelerde 1 ile 2 saat arasındaki gecikmede araç kiralama bedelinin 1/3’ü, 2 ile 3 saat arası gecikmelerde bedelin 2/3’ü ve 3 saati aşan gecikmelerde de günlük kiralama bedeli sözleşmeye eklenerek tahsil edilmektedir.
Kiracıların aracı aldıklarında geçerli durumda kredi kartlarını kiralayana bildirmeleri gerekmektedir. Burada kiralama süresinde yaşanabilecek tüm trafik, park, ücretli otoyol geçiş gibi cezalar ve araçta meydana gelecek olası hasar ve eksikliklerin kart üzerinden tahsil edilmesi de kabul edilmektedir.
Araç kiralama fiyatı olarak belirtilen fiyatlar KDV dahil olmadan gösterilen fiyatlardır. 4 gün ve bunu geçen süreyle yapılan kiralama işlemlerinde erken iade ya da iptal durumu ortaya çıkarsa bu noktada kiralama bedelinin yüzde 30’unun ödenmesi beklenmektedir. 1 günlük kiralamalarda bu kiralama bedelinin tamamı olurken 2 ile 3 günlük kiralamalarda yüzde 50 olarak hesaplanmaktadır.
ETİKETLER
İLGİLİ YAZILAR

YORUM YAP

Hemen Araç Kirala

Telefon: +90 242 312 03 07

Adres: Wings Antalya Rent a CarGüzelyurt Mah. Şirinevler Cad. No:27/BHavalimanı/ANTALYA/TURKIYE

Son Yorumlar